Technologia

Charakterystyka przemysłowego standardu CCTV

Aktualnie stosowane przez większość konkurencyjnych firm systemy monitoringu wizyjnego opierają się na klasycznej technologii analogowej z elementami technologii cyfrowej. Systemy CCTV (telewizji przemysłowej) opierają się na kamerach przemysłowych wyposażonych w analogowe przetworniki CCD o rozdzielczości od 420 do 520 linii TV (standard telewizyjny PAL lub NTSC). Następnie analogowy sygnał przesyłany jest kablem koncentrycznym do rejestratora, który (w nowocześniejszych rozwiązaniach) zamienia go na sygnał cyfrowy w rozdzielczości VGA 640×480 lub 704×576 i zapisuje na dysk twardy. System taki ma liczne wady:

  • Jakość obrazu rejestrowanego przez kamery jest słaba i uzależniona od klasy zastosowanego przetwornika CCD. W większości przypadków nie jest możliwa identyfikacja numerów rejestracyjnych pojazdów ani rysów twarzy bez stosowania silnie powiększających obiektywów typ zoom, co z kolei ogranicza wielkość obszaru monitorowanego

  • Przesyłanie sygnału analogowego kablem koncentrycznym osłabia jakość rejestrowanego sygnału (im dłuższy kabel, tym gorsza jakość) oraz wprowadza dodatkowe zakłócenia (śnieżenie obrazu) pochodzące od pobliskich urządzeń wyposażonych w silniki elektryczne (lodówki, wiertarki, odkurzacze itp.)

  • Zamiana sygnału analogowego na sygnał cyfrowy wprowadza dodatkowe zniekształcenie interpolacji, wynikające z braku dopasowania liczby linii obrazu analogowego do cyfrowej rozdzielczości docelowej.

  • Brak możliwości udostępniania obrazu z kamer za pośrednictwem internetu. Pomimo, iż bardziej zaawansowane technologicznie rejestratory wyposażone są w funkcję podłączenia do Internetu, to w praktyce nie ma możliwości sprawnego zarządzania dostępem do poszczególnych kamer i archiwum. Rejestratory te nie zapewniają też odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i rozliczalności, np. nie wiadomo, kto i kiedy korzystał z systemu.

porownanie

Technologia HD+ stosowana przez naszą firmę

Nasze usługi wideomonitoringu internetowego świadczone są w oparciu o dedykowany system informatyczny, który wraz ze starannie dobranym sprzętem stanowi kompleksowe rozwiązanie technologiczne charakteryzujące się następującymi cechami:

  • Jakość bez kompromisów – system opiera się w stu procentach na cyfrowym sygnale wizyjnym, którego jakość nie jest obniżana ani zakłócana na żadnym etapie przetwarzania. Stosujemy profesjonalne, magapikselowe kamery IP renomowanej firmy Vivotek, które gwarantują bardzo wysoką jakość rejestrowanego obrazu oraz stabilne funkcjonowanie urządzeń. Kamery wyposażone są w japońskie obiektywy FUJINON typu Zoom pozwalające na dowolne zdefiniowanie obszaru monitorowanego (realny zasięg do 100 m od kamery). Serwery archiwizują obraz w najwyższej dostępnej dla danej kamery rozdzielczości (aktualnie 1600×1200 punktów, do 7 klatek na sekundę) przez okres co najmniej 14 dni.

  • Wygoda – podgląd obrazu z kamer dostępny jest on-line na dowolnych urządzeniach podłączonych do Internetu (komputery, smartfony, tablety, itp.). Na serwerach tworzone są pliki szybkiego podglądu archiwum, które umożliwiają precyzyjne określenie godziny zdarzenia w ciągu kilku minut (szybki przegląd zapisu z jednej doby trwa 2,5 minuty).

  • Elastyczność – każdy użytkownik systemu może mieć dostęp do innego zestawu kamer, niezależnie od ich fizycznej lokalizacji. Poszczególni użytkownicy mogą mieć różne poziomy uprawnień: Obserwator – tylko podgląd on-line, Adminitrator- podgląd on-line, dostęp do archiwum, Kontrahent – podgląd on-line, dostęp do archiwum, zarządzanie użytkownikami, faktury, rozliczenia itp. System informatyczny jest stale rozwijany i dostosowywany do zmieniających się potrzeb klientów.

  • Skalowalność – system ma budowę komórkową, która umożliwia projektowanie instalacji dowolnej wielkości oraz niczym nieograniczoną ich rozbudowę w miarę wzrostu potrzeb w przyszłości. Podstawowa komórka składa się z zestawu 5-8 kamer, rejestratora (serwera archiwizującego) oraz punktu styku z Internetem. Serwery strumieni umożliwiające dostęp wielu użytkownikom jednocześnie do obrazu z tej samej kamery znajdują się w naszej serwerowni i podłączone są do Internetu kablem światłowodowym. Aktualnie system przystosowany jest do obsługi nawet kilku tysięcy użytkowników.

  • Bezpieczeństwo – dostęp do świadczonych usług możliwy jest dopiero po bezpiecznym zalogowaniu. Każdy użytkownik systemu jest zarejestrowany i dysponuje indywidualnym loginem i hasłem. System rejestruje i przechowuje każdą czynność wykonaną przez użytkownika, dzięki czemu gwarantuje pełną rozliczalność dostępu oraz poufność zgromadzonych informacji w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony gromadzonych danych osobowych.

Dodaj komentarz